Portfolyo
Scroll down to discover
Search
Categories

My Blog

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas in pulvinar neque. Nulla finibus lobortis pulvinar.

Seo Nedir? Google Arama Motoru Optimizasyonu – Algoritması

Temmuz 8, 2016Category : Blog

Seo, Search Engine Optimization kelime grubunun baş harflerini temsil eder. Arama motoru optimizasyonu (iyileştirmesi) anlamına gelir. Buradaki arama motoru Google olmaktadır. Çünkü google, diğer arama motorlarından kat kat fazla ziyaretçiye sahiptir. Yüz binlerce internet kullanıcısının anasayfası google.com.tr’dir.

Google’un amacı nedir?
Şöyle düşünmek her zaman daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Google sizin olsaydı amaçlarınız dahilinde neler yapardınız? Tabi ki kullanıcılarınızı, arama sonuçları kalitesi ve doğruluğu açısından memnun etmek isterdiniz. İşte google bu vazifesini en iyi şekilde yerine getirebilmek için binlerce mühendise sahip. Bu mühendislerin geliştirdiği ve sık sık güncellenen algoritması sıralamayı belirlemektedir. Bu algoritma da yüzlerce yapıdan (etmenden) oluşmaktadır. Web sitenizin yaşı, içeriği ve ziyaretçilerinizin sitede kalma süresi bunlardan sadece birkaçıdır. Daha bilmediğimiz ve çözmeye çalıştığımız o kadar algoritma yapısı var ki…

Özetleyecek olursak google, kullanıcılarını en kısa sürede arama ile alakalı en doğru siteye ulaştırmak ister ki memnuniyeti göz önünde bulundurur.

Google’u diğer arama motorlarına göre farklı kılan nedir?
Google, tahmin edemeyeceğiniz kadar zekidir. Google amca, babanızın kardeşi değil olsa olsa üvey kardeşidir. İşin şakası bir yana Google, pagerank algoritması ile başarıyı yakalamıştı. Bı algoritmaya göre her sitenin 0 ve 10 dahil olmak üzere bu 2 sayı arasında bir değere sahiptir. Ve pr değeri yüksek olan siteler öncelikli sıralamaya girerdi. Ancak zeki webmaster meslektaşlarımız doğal olmayan yollardan pr değerine sahip olarak üst sıralara girdi ki bunu hacklink ve backlink alımı ile sağladılar. Artık ilk sıralar, aranan kelime ile alakasız reklam dolu ve yeterli bilgi vermeyen web siteleri ile doldu. Hâl böyle olunca pagerank önemini yitirdi ve yerini Trustrank’a (güvenirlik) bıraktı. Tabi bir sitenin sıralamasını doğrudan pr belirlemiyordu ama pr yüksek önem arz etmekteydi ve algoritmanın (sıralama mantığının) sadece bir parçasıydı.

Diğer arama motorları ve google ilk senelerinde meta keywords, description ve title gibi html kodlarına göre sıralama gibi çok basit bir algoritmaya sahipti.

Google algoritmasına göre; (Sadece birkaçı)
-Trustrank değeri (Sonraki konularda detaylı ele alınıp trustrank nasıl arttırılır gibi konulara değinilecektir. Kısaca bilgi vermek gerekirse mantığı pr ile aynı ama algoritması daha farklı ve gelişmiş.)

-Site yaşı (Yaşlı site her zaman google gözünde devamlı, gelip geçici olmayan düşünce formatındadır.)

-Alan adının bitiş süresi (Yukarıdaki mantık. Bütçeniz uygunsa domain 3-5 sene uzantın)

-Özgün, güncel ve doyurucu içerik (En önemlisi!)

-Kaliteli Backlink sayısı

-Site hızı

-Image alt etiketi ve sitemap kullanımı (vs. vs.) gibi google dostu iç optimizasyonlar

-Xhtml standartlarına uygunluğu

Google diyor ki: “Sen kaliteli içerik sunup ziyaretçini memnun et, ben de seni memnun edeyim!”

 

 

Arşivler

Kategoriler

01. About Author

admin

Find on :

    02. Latest Posts

    04. Categories